Що робити, якщо ви зіштовхнулися з домашнім насильством

Дата: 29 квітня 2020 о 02:55, Оновлено 12 грудня 2022 о 14:44
Автор: Савчук А. Ф.

Що робити, якщо ви зіштовхнулися з домашнім насильством

Особа, постраждала від насильства, не завжди прямо скаже про таку ситуацію вдома. Тому, якщо у неї виявляються непрямі ознаки насильства, насамперед варто встановити діалог.

У разі виникнення насильства над вами чи іншою особою ви можете звернутися за наступними телефонами:

Поліція – 102;

Національна гаряча лінія із запобігання насильства – 0 800 500 335 або 386;

Головне управління у справах сім’ї, молоді та спорту – (044) 278-37-82 або (044) 483-35-61;

Український фонд Благополуччя дітей – (044) 537-20-16;

Протидія торгівлі людьми (Ла Страда) – 0 800 500 335 або 116 123;

Протидія насильству в сім’ї (Ла Страда) – 0 800 500 335 або 116 123;

Захист прав дітей (Ла Страда) – 0 800 500 225 або 116 111;

Гендер і правозахист (Ла Страда) – 0 800 500 335 або 116 123;

Психологічна допомога – 063 605 94 10 або 050 030 59 48.

Якщо домашнє насильство відбувається у відношенні дитини – батьки дитини або інші законні представники дитини, родичі дитини (бабуся, дідусь, повнолітні брат, сестра), мачуха або вітчим дитини, а також орган опіки та піклування мають право звернутися із заявою про вчинення домашнього насильства до кількох інстанцій - від служби у справах дітей до суду і органів поліції. Якщо жертвою домашнього насильства є дорослий, то він може звернутися з відповідною заявою як в соціальні центри з надання допомоги, так і в суд або органи поліції.

В рамках проєкту Мінсоцполітики створено 46 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, які забезпечують виявлення постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, надання таким постраждалим екстреної та планової допомоги.

Мобільні бригади безкоштовно працюють у 12 областях України. Мобільна бригада виїжджає на екстрений виклик, швидко визначає ситуацію, надає психологічну та соціальну підтримку. А при необхідності "жертву" забирають і направляють до центру допомоги.

На виклик приїжджають три людини – два соціальні працівники та психолог. Звертатися за допомогою можна жінкам самим, або з дітьми, в разі, якщо вони стали жертвами фізичного, морального, економічного або сексуального насильства в сім’ї.

Перша леді України Олена Зеленська анонсувала запуск спільного проєкту з Міністерством соціальної політики – національний кол-центр, до якого звертатимуться жінки, котрі зіштовхнулися з домашнім насильством. Оператори "гарячої лінії" співпрацюватимуть з поліцією, соцслужбами та психологами.